4 tipy ako zväčšiť malú obývačku

Syndrómom malej obývačky trpí veľmi veľa panelákov na Slovensku. A nie je tu žiadny interiérový doktor Dam Di Dam, ktorý by váš byt tohto syndrómu zbavil. Musíte si s tým poradiť sami. Prečítajte si tieto 4 tipy, ako zväčšiť svoju obývačku bez toho, aby ste museli búrať steny či kupovať väčší byt a získajte priestor vo svojej izbe navyše.

Farba stien a podlahy

Čím viac svetla v izbe, tým bude pôsobiť väčšie. Preto je do nej dôležité vpustiť čo najviac svetla, ale tiež tomu pomôžete správnou farbou stien. Biela farba na stenách izbu opticky zväčší. Prípadne môžete vymeniť bielu farbu za iné neutrálne či pastelové farby. No nikdy si nevymaľujte izbu tmavými farbami, tie miestnosť ešte viac zmenšia. Nezabúdajte ani na to, že sa môžete pohrať s podlahou – svetlá sivá či béžová podlaha dodá miestnosti potrebnú hĺbku. Okrem podlahy môžete vybrať v svetlých tónoch aj nábytok.

Osvetlenie a lampy

Čím viac svetla vpustíte do izby, tým lepšie. Preto vytiahnite žalúzie, odhrňte závesy a najlepšie by bolo zvesiť aj záclony, no tým riskujete stratu súkromia. Nezabúdajte ani na na lampy. Zbavte sa zbytočne veľkých lustrov, ktoré vám ukrajujú z priestoru, vymeňte ich za bodové osvetlenie. Vysoké stojanové lampy sú tiež skvelou voľbou, pretože svietia na strop, z ktorého sa svetlo odráža a tým miestnosť opticky zväčšuje.

Dekorácia a doplnky

Nepreháňajte to s doplnkami a dekoráciou, všetkého veľa škodí a o premnožených doplnkoch v malej miestnosti to platí dvojnásobne. Izba, v ktorej máte tisícovú zbierku porcelánových slonov vyzerá preplnená. Je lepšie vymeniť množstvo doplnkov za jeden výrazný. Napríklad veľkú vázu, veľkú sošku. To isto platí o obrazoch. Je lepšie, keď na stene máte jeden naozaj veľký obraz ako desiatky malých.

Konferenčný stolík

Aj konferenčný stolík dokáže opticky zväčšiť miestnosť. Vyberte stolík zo skla, ktorý je priesvitný a tým pádom opticky nezaberá takmer žiadnu plochu. Prípadne môžete vybrať drevený konferenčný stolík s výraznými sklenými prvkami. Aj takto dokážete narábať s ilúziou priestoru. Nie je to nič zložité, čo poviete?

http://www.novynabytok.sk/