Ako financovať rekonštrukciu?

Okrem kúpy nehnuteľnosti ide o ďalší, finančne nákladný zásah do nášho súkromia. Ak teda plánujete kúpu aj následnú rekonštrukciu Vášho nového domova, myslite na potrebné výdavky už skôr, aby ste tieto mohli zahrnúť do celkovej výšky Vašej hypotéky.

Ak ale už istý čas bývate, zrejme sa obzeráte po nových možnostiach, ako si požičať na rekonštrukciu. Na výber máte viacero možností. Zvoliť tak môžete účelový, alebo bezúčelový úver, hypotéku, ale aj stavebné sporenie.

Asi prvou voľbou bývajú samotné banky. Ich produkty ponúkajú tak výhody, ako aj nevýhody, no treba si dopredu premyslieť, koľko peňazí budete potrebovať, akú mesačnú splátku si môžete dovoliť, aj ako dlho by ste chceli úver splácať. Všetko teda závisí najmä od sumy, ktorú potrebujete. Pri menších číslach postačí bezúčelový úver, prípadne medziúver zo stavebného sporenia. Ak ale potrebujete komplexnú rekonštrukciu, je pri vyšších sumách potrebné vziať si hypotéku.

Musíte si preto dopredu premyslieť, koľko Vás rekonštrukcia bude stáť, aby ste sa vedeli ľahšie rozhodnúť, ktorý z produktov bude najvhodnejší. Bezúčelový úver má hlavnú výhodu v tom, že netreba dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Ručíte tak len svojím príjmom. Úrok je však vyšší.

Ak potrebujete vyššiu hotovosť, no nechcete zakladať nehnuteľnosť, využiť môžete medziúver stavebnej sporiteľne. Takto si môžete požičať až 15 000€ so splatnosťou 10 až 30 rokov. Vyhnete sa tak záložnému právu na nehnuteľnosť.

Pri výbere refinancovania teda zaváži najmä suma, ktorú potrebujete, výška splátok, ktoré môžete mesačne splácať aj doba, na ktorú sa chcete viazať. Myslieť však prirodzene treba najmä na rýchle splatenie. Ak totiž takúto rekonštrukciu chcete splácať 30 rokov, myslite na to, že možno už o 10 rokov bude Váš domov potrebovať nové peniaze, pričom Vy budete ešte dlho splácať prvú rekonštrukciu.