Ako si skvalitniť spánok

Určite ste čítali o tom, že spánok nám zaberie tretinu života. Aspoň miliónkrát, no koľkokrát ste sa zamysleli nad tým, ako môžete zvýšiť jeho kvalitu? Pretože od kvality spánku, závisí aj kvalita vášho zdravia. Keď nemôžete dlhodobo spávať a v noci sa neustále budíte, môže to viesť až k problémom so srdcom a obehovým systémom. Preto nie je dobré podceňovať ničím a nikým nerušený spánok. Aj kvalitné matrace vám pomôžu k tomu, aby ste sa ráno budili naozaj oddýchnuto a plný síl. Ako si vybrať ten správny?

Vyberajte podľa výšky a váhy

Hoci pri pracovnom pohovore vás nikto nesmie diskriminovať na základe toho, či meriate 183 a vážite 120 kg alebo máte 160 cm a 45 kg, matrace to robia. Teda hlavne ich tvrdosť. Preto je dôležité zohľadniť svoje telesné proporcie pri výbere kvalitného matracu. V zásade je lepšie, keď sa riadite týmto jednoduchým pravidlom – pre vyšších a ťažších ľudí je lepší tvrdší matrac. Z jednoduchého dôvodu, ich váha sa takto lepšie rozloží. Pre nižších a ľahších ľudí sú zase vhodnejšie mäkké matrace.

Nie je dobré šetriť

Medzi najlacnejšie matrace patria tie pružinové, no aj tie sú dnes pomerne kvalitné, keď si zoberiete pomer cena/výkon. Musíte však vedieť, že pružinové matrace nepatria na lamelový rošt. Je dobre, keď pri výbere matracov zohľadníte aj to, či ste športovec, alergik a aj to, v akej polohe najčastejšie spávate. Toto je lepšie konzultovať s predajcom matracu, ktorý vám poradí ideálny typ pre vás. No keď ste dvojmetrový basketbalista s alergiou, je pre vás ideálny taštičkový hypoalergénny matrac.

Aký matrac na manželskú posteľ?

Mnoho ľudí sa pýta, aký matrac je najlepší na manželské postele – či je lepší jeden veľký alebo dva menšie. Pre kvalitu spánku je rozhodne lepšie si vybrať dva menšie matrace. Veľký matrac je pre pár nepohodlný, navyše na ňom váha nie je rozložená rovnomerne a môžu vznikať vyležaniny. Držte sa týchto rád a nákup nového matracu nebude pre vás problémom.