Blahodárne účinky čaju

Pijete radšej čaj alebo kávu? Samozrejme, že aj keď sú dokázané priaznivé účinky kávy na ľudský organizmus čaj je jednoznačne jednotkou ak by sme tieto dva nápoje porovnávali. Čaj má dlhoročnú históriu no najväčšiu asi v jeho rodisku a to Číne. Odtiaľ pochádza aj jeho názov čaj, z výslovnosti čínskeho čcha v kantonskom dialekte. Ľudia už odpradávna pripravovali tento nápoj tak, ako ho my pripravujeme dnes. A to lúhovaním lístkov z rastlín čajovníka v horúcej vode. A ako vyzerá čajovník? Je to zelený krík, ktorý dorastá do výšky od 5 až do 15 metrov. Divoko rastie čajovník v juhovýchodnej Ázii na hraniciach Číny a Indie.

Medzi najväčších vývozcov čaju na svete patria krajiny ako Čína, India, Pakistan, Irán, Srí Lanka, Taiwan, Japonsko, Indonézia, Nepál, Austrália, Argentína a Keňa. No medzi čajmi je jeden druh, ktorý sa vyznačuje extrémnou dávkou antioxidantov a má skutočne dokázané ozdravujúce účinky na ľudský organizmus. Ako sa tento čaj volá? To sa dozviete v pokračovaní tohto článku.

Tento čaj je známy pod názvom Matcha a nepochádza prekvapivo z Číny ale z Japonska.

Tento čaj aj keď je známy už niekoľko stoviek rokov je zahalený rúškom tajomstva dodnes. A aj keď sa u nás na Slovensku  začal vyskytovať až nedávno ľudia ho s obľubou popíjajú. Aj keď si ho dáte po prvý krát, nemusí vám priveľmi chutiť. No po pár dúškoch si na jeho atypickú chuť zvyknete. V zime je  výborný horúci, v lete vás zase osvieži vo forme ice tea no a v zahraničí sa z neho dokonca vyrába aj zmrzlina.

Čo je zaujímavé zberať lístky tohto čaju môžu v Japonsku iba „vyvolení“ ľudia. Tento čaj je skutočne unikátny aj pre jeho spôsob zberu. A vedzte,že čím kvalitnejší chcete tento čaj mať tým si viacej zaň priplatíte.