Bojujte proti jarnej únave

Skôr alebo neskôr, každý z nás pocíti slabosť, či únavu, a to aj vtedy, ak vonku svieti konečne po dlhej zime slniečko a teploty sa začínajú dvíhať. Jarná únava je tak dobre známa aj v našich končinách, no to neznamená, že musíte celý čas preležať len doma v posteli a dobiehať zameškané počas chladných mesiacov.

Takýto prístup nepomôže, skôr naopak. Únava sa Vás bude držať ešte dlhšie, ak jej podľahnete. Tento stav je celkom prirodzený, keďže naše telo počas zimy fungovalo v obmedzenom režime a spolu s nezdravou stravou a nedostatkom pohybu si tak siahlo na dno svojich síl. Aj to je dôvod, prečo sa nás virózy práve koncom zimy tak ľahko chopia.

Jarnú únavu by sme však rozhodne nemali podceňovať, pretože by sa mohla s nami ťahať oveľa dlhšie a prerásť až do chronických problémov. Telo treba teda v prvom rade zbaviť ťažkého a nezdravého jedla. Ak máte problémy s trávením, pomôžu aj rôzne bylinkové čaje, ktoré osviežia a povzbudia. Zmena jedálnička by tak mala byť prirodzená, doplňte v nej teda ovocie a zeleninu a nezabudnite ani na dostatok tekutín.

Známym bojovníkom proti únave je pohyb. Aj keď ste po práci, či škole unavení, oplatí sa premôcť prvotný odpor, a predsa vyraziť von. Slniečko nám dopraje viac hodín denného svetla, a aj počasie je príjemne teplé. Nikomu teda nemôže uškodiť prechádzka na čerstvom vzduchu. Práve naopak povzbudí Vás a znova nadobudnete stratenú energiu. Spánok však telu neodopierajte. Ak máte tú možnosť doprajte si ho nielen v noci, ale pokojne aj krátko počas dňa.

Jarnú únavu však zhoršuje nielen stres. Vyhnúť sa mu nedá, no aspoň si krízové situácie neberte k srdcu a snažte sa ich čo možno najskôr vyriešiť bez zbytočného plytvania Vašou energiou. Stres je našim spoločníkom, no často si škodíme aj sami, a to len zo zvyku. Práve alkohol a cigarety by na jar mali byť tabu, pretože Vás zbytočne oberajú o energiu a Vaše telo o zdravie.