Bolesti bruška u novorodencov

Detskou kolikou trpí už každé piate bábätko na Slovensku. Tieto ťažkosti sa zvyčajne začnú objavovať medzi druhým a tretím týždňom života, pričom zvyknú ustúpiť medzi tretím a štvrtým mesiacom veku dojčaťa.

Najhoršie obdobie nastáva najmä v období medzi 2. a 3. mesiacom života ale nie je to podmienkou u niektorých bábätiek sa bolesti môžu vystupňovať oveľa skôr a niektoré bolesťami bruška vôbec netrpia. Odborníci dodnes presne nevedia, čo to vlastne kolika je a čo ju spôsobuje.

Ak sa o svoje dieťatko dobre staráte a viete, že nemá dôvod na plač po všetkých stránkach a predsa zvykne dlho plakať pričom plač presahuje až do kriku, zoviera pästičky a priťahuje nohy k hrudníku, záchvaty sa opakujú každý deň, zvyčajne 15 minút od napapania sa bábätka a trvajú aj 3 – 4 hodiny potom skutočne môže ísť o koliku.

Laktóza je mliečny cukor, ktorý je bežnou súčasťou mlieka a mliečnych výrobkov. Je hlavným cukrom mlieka cicavcov, vrátane človeka a je hlavným zdrojom cukrov vo výžive mláďat. Má základný význam pre vývin mozgu, zlepšuje vstrebávanie minerálov, vrátane vápnika no problém nastáva ak sa objaví problém s trávením laktózy, čiže laktózová intolerancia.

Je to čiastočná, alebo úplná neschopnosť tráviaceho systému spracovať mliečny cukor laktózu. Príčinou toho je nedostatok enzýmu štiepacieho laktózu tzv. laktázu.

Laktáza je enzým nachádzajúci sa v tenkom čreve, ktorá štiepe mliečny cukor na laktózu. Bábätká, ktoré kolikou trpia neprodukujú dostatočné množstvo laktázy. To vedie k zníženiu schopnosti tráviť mlieko a to spôsobuje kŕče bruška a hnačky. Plač a krik dieťatka je reakciou na zvýšenú plynatosť, ktorá spôsobuje bolesti bruška u novorodencov.

Viac si prečítajte nielen o laktáze, ale aj o baktériách mliečneho kvasenia tu

Aby bábätko netrápili bolesti odporúčame náš prípravok ColiPrev, ktorý je bezpečný pre novorodencov. Obsahuje prírodný enzým laktáza nevyhnutný pre trávenie laktózy. Tento prípravok predstavuje prvú pomoc pri kolike spôsobenej intoleranciou laktózy.