Archív kategorií: Bývanie

Ako si skvalitniť spánok

Určite ste čítali o tom, že spánok nám zaberie tretinu života. Aspoň miliónkrát, no koľkokrát ste sa zamysleli nad tým, ako môžete zvýšiť jeho kvalitu? Pretože od kvality spánku, závisí aj kvalita vášho zdravia. Keď nemôžete dlhodobo spávať a v noci sa neustále budíte, môže to viesť až k problémom so srdcom a obehovým systémom. Preto nie je dobré podceňovať ničím a nikým nerušený spánok. Aj kvalitné matrace vám pomôžu k tomu, aby ste sa ráno budili naozaj oddýchnuto a plný síl. Ako si vybrať ten správny?

Vyberajte podľa výšky a váhy

Hoci pri pracovnom pohovore vás nikto nesmie diskriminovať na základe toho, či meriate 183 a vážite 120 kg alebo máte 160 cm a 45 kg, matrace to robia. Teda hlavne ich tvrdosť. Preto je dôležité zohľadniť svoje telesné proporcie pri výbere kvalitného matracu. V zásade je lepšie, keď sa riadite týmto jednoduchým pravidlom – pre vyšších a ťažších ľudí je lepší tvrdší matrac. Z jednoduchého dôvodu, ich váha sa takto lepšie rozloží. Pre nižších a ľahších ľudí sú zase vhodnejšie mäkké matrace.

Nie je dobré šetriť

Medzi najlacnejšie matrace patria tie pružinové, no aj tie sú dnes pomerne kvalitné, keď si zoberiete pomer cena/výkon. Musíte však vedieť, že pružinové matrace nepatria na lamelový rošt. Je dobre, keď pri výbere matracov zohľadníte aj to, či ste športovec, alergik a aj to, v akej polohe najčastejšie spávate. Toto je lepšie konzultovať s predajcom matracu, ktorý vám poradí ideálny typ pre vás. No keď ste dvojmetrový basketbalista s alergiou, je pre vás ideálny taštičkový hypoalergénny matrac.

Aký matrac na manželskú posteľ?

Mnoho ľudí sa pýta, aký matrac je najlepší na manželské postele – či je lepší jeden veľký alebo dva menšie. Pre kvalitu spánku je rozhodne lepšie si vybrať dva menšie matrace. Veľký matrac je pre pár nepohodlný, navyše na ňom váha nie je rozložená rovnomerne a môžu vznikať vyležaniny. Držte sa týchto rád a nákup nového matracu nebude pre vás problémom.

Preneste vysnívanú kuchyňu do reality

Najnovší výskum švédskeho výrobcu nábytku, IKEA, priniesol zaujímavé výsledky – muži si užívajú varenie viac ako ženy. Keď sa však nad tým zamyslíte, až také šokujúce to nie je. Prečo? Pretože ženy považujú z väčšej časti varenie ako svoju povinnosť postarať sa o rodinu. Zatiaľčo muži stoja pri sporáku a „kuchtenie“ považujú za svoje hobby. Preto sa s jedlom maznajú, dochucujú a pokojne pri šporáku vydržia aj o pol hodiny dlhšie, len aby bolo jedlo presne podľa ich predstáv. Naopak, ženy varia rýchlejšie, pretože túžia aj po chvíľke oddychu. Nezáleží teraz na tom, akého pohlavia ste, varenie by ste si mali užívať vždy. Ako na to?

Vytvorte si prostredie podľa seba

Je dobré si hneď na začiatku uvedomiť, že kuchyňa nie je iba funkčná miestnosť. Je to prostredie, v ktorom by sme sa mali cítiť dobre. Aj preto, keď sa tu necítite príjemne, môže vás postupne varenie začať otravovať. Preto je dôležité vytvoriť kreatívne prostredie, v ktorom budete mať chuť neustále experimentovať, variť nové jedlá a skúšať nové postupy. Tá energia, ktorú dostanete z kuchyne, sa premietne na tanieri. Preto, ak sa necítite vo svojej kuchyni dobre, mali by ste porozmýšľať o tom, či nie je najvyšší čas na jej rekonštrukciu.

Vložte do kuchyne kúsok seba

Ideálne je, keď si kuchyňu urobíte presne podľa seba. Bez ohľadu na to, či sa byt alebo dom chystáte v budúcnosti predávať. Nezamýšľajte sa nad tým, čo by na vybavenie povedal budúci majiteľ. Ideálnym spôsobom, ako si zariadiť kuchyňu podľa seba, sú moderné kuchynské linky na mieru. Sami si vyberiete materiál, štýl, rozmery a aj farby. Dizajnér to za vás navrhne a dá do 3D vizualizácie. Takže svoju budúcu kuchyňu budete vidieť ešte skôr, ako bude vyrobená. Navštívte internetovú stránku SramoKuchyne.sk a pozrite sa, koľko veľa možností máte pri návrhu kuchynskej linky. Okrem toho pri objednávke dostanete montáž a doživotný servis zadarmo. A to poteší, čo poviete?

Ako sa príkladne starať o svoju záhradu

Chcete mať krásnu záhradu? Musíte sa o ňu poriadne starať. Hoci sa o Slovákoch hovorí, že si závidia aj pekné počasie na pohrebe, nebojte sa toho, že vám budú susedia závidieť váš eden. Anglický trávnik, udržiavaný živý plot, prevzdušnená pôda či vždy upravené stromčeky. Ako sa starať o záhradu, tak aby bola taká pekná, že bude ľúto aj krtovi v nej ryť? To sa dočítate v týchto riadkoch.

Začnite trávnikom

Záhradná technika vám starostlivosť o trávnik poriadne uľahčí. Ako na anglický trávnik? Najlepšie sa udržuje trávnik zelený a mäkký, keď máte zavedený zavlažovací systém. Ten vám pomôže hlavne v lete, keď si ho môžete nastaviť, aby vám trávnik pokropil okolo desiatej v noci. Dôležité je aj pravidelné hnojenie, pretože tráva je veľmi náročná na živiny a pravidelným kosením o ne prichádza. A to je pre anglický trávnik veľmi dôležité – kosiť by ste mali minimálne raz za 5 dní. Dĺžka zostrihu záleží od ročného obdobia, v lete to je okolo 4-5 cm, počas ostatných dní stačí aj 3-3,5 cm.

Nezanedbávajte ani živý plot

Poznáte to, čím sa častejšie striháte, tým vlasy rýchlejšie rastú a sú hustejšie. To isté platí aj o živom plote. Strihajte ho krovinorezom v pravidelných intervaloch, aspoň raz za dva týždne. Už po pol roku uvidíte, ako sa jeho kvalita a hustota zlepšila. Živý plot je ten najlepší plot, aký si môžete do vašej záhrady vybrať. No nie každý má toľko trpezlivosti, aby sa oň vydržal starať. Vydržte aspoň vy.

Strihajte stromčeky

Na jeseň musíte ošetriť aj stromčeky. Ostrihať ich tak, aby budúcoročnú úroda bola bohatšia a kvalitnejšia. Nezabúdajte ani na postrek proti škodcom a poriadne zazimovanie celej záhrady. Hľadáte výrobky, ktoré vám s tým pomôžu? Navštívte Ibo.sk a objavte raj pre svoju rajskú záhradu. Starostlivosť je síce náročná, no výsledný efekt rozhodne stojí za to.

Zariaďte si jedáleň aj v malom byte

V poslednej dobe je jedálenský stôl a spoločné večere považované za prežitok. Pritom je to veľká škoda, lebo spoločné chvíle, ktoré strávi rodina spoločne a môže sa v uvoľnenej atmosfére porozprávať, sú na nezaplatenie. Niektorí sa vyhovárajú, že nemajú čas, iní, že sa im jedáleň do malého bytu nezmestí. Ale to je omyl. Zmestí! Nie je to nič komplikované. Ako na to? To sa dozviete v týchto riadkoch.

Hranatý či okrúhly jedálenský stôl

Otázka, na ktorú odpoveď záleží od počtu osôb a priestoru, ktorý máte k dispozícii. Síce okrúhly jedálenský stôl zaberie viac miesta ako hranatý, no zmestí sa k nemu aj viac ľudí. Navyše každý vidí na ostatných spolusediacich rovnako dobre. Takže keď nepotrebujete každý jeden centimeter štvorcový a žijete v domácnosti viacerí, vyberte okrúhly stôl. Hranatý jedálenský stôl je lepší pre mini domácnosti, pretože ho môžete prisunúť ku stene a aj tak sa pri ňom najedia pokojne tri osoby.

Aj stoličkami môžete ušetriť miesto

Nemusíte sa báť situácie, že si kúpite čo najmenší jedálenský stôl a stoličky vám z priestoru ukroja ešte viac ako stôl samotný. Môžete to vyriešiť lišiacky. Sedeli ste niekedy na terase modernej kaviarne? Nájdete tam skladacie stoličky, ktorú sú pevné, kvalitné a zároveň vizuálne príťažlivé. Aj vašu núdzu o priestor môžete vyriešiť týmto spôsobom. Stoličky rozložíte tesne pred večerou a po večeri ich schováte.

Kde si urobiť svoju jedáleň?

Na výber máte dve miesta – kuchyňu alebo obývačku. Záleží to od vášho dispozičného riešenia bytu. Ako dobrá možnosť sa javí predĺženie alebo nadstavenie kuchynskej linky, ku ktorému pristavíte barové stoličky a budete mať príjemné miesto na obed. Ušetriť priestor môžete aj vďaka sklápaciemu stolu, ktorý primontujete na stene a po jedle ho iba dvihnete. Možností, kde umiestniť jedálenský stôl je veľa. Stačí byť trochu vynaliezavý a skvelú jedáleň si naozaj môžete urobiť aj v tom najmenšom byte.

4 tipy ako zväčšiť malú obývačku

Syndrómom malej obývačky trpí veľmi veľa panelákov na Slovensku. A nie je tu žiadny interiérový doktor Dam Di Dam, ktorý by váš byt tohto syndrómu zbavil. Musíte si s tým poradiť sami. Prečítajte si tieto 4 tipy, ako zväčšiť svoju obývačku bez toho, aby ste museli búrať steny či kupovať väčší byt a získajte priestor vo svojej izbe navyše.

Farba stien a podlahy

Čím viac svetla v izbe, tým bude pôsobiť väčšie. Preto je do nej dôležité vpustiť čo najviac svetla, ale tiež tomu pomôžete správnou farbou stien. Biela farba na stenách izbu opticky zväčší. Prípadne môžete vymeniť bielu farbu za iné neutrálne či pastelové farby. No nikdy si nevymaľujte izbu tmavými farbami, tie miestnosť ešte viac zmenšia. Nezabúdajte ani na to, že sa môžete pohrať s podlahou – svetlá sivá či béžová podlaha dodá miestnosti potrebnú hĺbku. Okrem podlahy môžete vybrať v svetlých tónoch aj nábytok.

Osvetlenie a lampy

Čím viac svetla vpustíte do izby, tým lepšie. Preto vytiahnite žalúzie, odhrňte závesy a najlepšie by bolo zvesiť aj záclony, no tým riskujete stratu súkromia. Nezabúdajte ani na na lampy. Zbavte sa zbytočne veľkých lustrov, ktoré vám ukrajujú z priestoru, vymeňte ich za bodové osvetlenie. Vysoké stojanové lampy sú tiež skvelou voľbou, pretože svietia na strop, z ktorého sa svetlo odráža a tým miestnosť opticky zväčšuje.

Dekorácia a doplnky

Nepreháňajte to s doplnkami a dekoráciou, všetkého veľa škodí a o premnožených doplnkoch v malej miestnosti to platí dvojnásobne. Izba, v ktorej máte tisícovú zbierku porcelánových slonov vyzerá preplnená. Je lepšie vymeniť množstvo doplnkov za jeden výrazný. Napríklad veľkú vázu, veľkú sošku. To isto platí o obrazoch. Je lepšie, keď na stene máte jeden naozaj veľký obraz ako desiatky malých.

Konferenčný stolík

Aj konferenčný stolík dokáže opticky zväčšiť miestnosť. Vyberte stolík zo skla, ktorý je priesvitný a tým pádom opticky nezaberá takmer žiadnu plochu. Prípadne môžete vybrať drevený konferenčný stolík s výraznými sklenými prvkami. Aj takto dokážete narábať s ilúziou priestoru. Nie je to nič zložité, čo poviete?

http://www.novynabytok.sk/

Matrace

Patríte medzi ,,spachtošov”, ktorí sa pol dňa nevedia prinútiť vstať z postele? Mnohí z nás majú občas chvíle, kedy sa aj po intenzívnom spánku cítia bez energie a unavení. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aká može byť príčina? Možno si poviete, že máte tak úžasný matrac na svojej novej posteli, z ktorého sa jednoducho nedá zodvihnúť a fungovať hneď z rána. Je to síce jedná z možností, avšak okrem toho, dôsledkom prehnanej únavy môže byť prepracovanosť a taktiež rad ďalších príčin. Je potrebné si však dávať veľký pozor, pretože to môže byť dôsledkom aj nejakej vážnejšej choroby. Medzi typické príznaky únavy patrí vyčerpanosť, bolesť hlavy, malátnosť, úzkosť, podráždenosť, náladovosť a samozrejme aj neschopnosť sústrediť sa. Tu je niekoľko príčin, ktoré majú s únavou veľa spoločného.

Nedostatok železa alebo vitamínu D

Železo je jedným z nevyhnutných prvkov v našom organizme. Je problémom, ak ho je málo, ale aj keď ho je naopak – veľa. Samotné železo sa nachádza v mnohých potravinách ako sú ryby, pečeč, orechy, tekvicové semená a iné. Únavu môže taktiež spôsobiť nedostatok vitamínu D a B12. Mnohí už určite vieme, že pobyt na slnku nám hodnotu vitamínu D môže zvýšiť, takže priemerný pobyt na slnku počas letných dní určite nie je na škodu. Ak už máte problém, tieto dve dôležité zložky si môžete doplniť aj fomou tabletiek.

Dehydratácia

Jednou z príčin únavy môže byť taktieť nedostatok vody v organizme, čo môže spôsobiť nadmerný príjem solí, kávy či čaju. Medzi základné príznaky dehydratácie patrí suchá pokožka, pery a taktieť tmavší moč. Koľko vody je správne počas dňa prijať? Odborníci sa zhodujú na tom, že by sme si mali vydeliť našu celkovú váhu tridsiatimi a vyjde nám, koľko litrov vody je správne počas dňa prijať.

Veľa alebo naopak príliš málo spánku

Na to, aby sme vedeli počas dňa správne fungovať potrebujeme v priemere osem hodín spánku. Jeho nadbytok, ale naopak aj nedostatok vedie k úbytku energie, podráždenosti ale aj depresiám. Počas víkendu si je potrebné dopriať aspoň hodinu navyše. Ale pozor, všetko s mierou!

Čo z toho vyplýva? Nie je všetko len o správnom výbere postele či matraca (čo zohráva samozrejme veľkú úlohu), ale je potrebné viesť aj zdravý životný štýl a telu dopriať to, čo potrebuje.

Získajte viac priestoru správnym prispôsobením skríň

Odkladací priestor je jednou z najpodstatnejších súčastí spálne, chodby, ale aj kuchýň, preto je na popredných miestach dôležitosti riešenia bytu, či domu každého z nás. Keďže potrebujeme vždy nájsť správny pomer medzi miestom na odkladanie našich vecí a priestorom pre život, správne prispôsobenie skríň v byte je tým rozhodujúcim faktorom.

shutterstock_182860121

Správne miesto

Ak prvý krok si musíte určiť presné miesto pre skriňu a zamerať maximálny priestor pre jej položenie. V tomto prípade vedľa polohového priestoru je nutné odmerať i výšku stropu, čo je najčastejšie problematické v nižších izbách, či pri zníženom strope. Rovnako veľa priestoru nad skriňou by sa dalo taktiež využiť, preto popremýšľajte o čo najviac zapadajúcom nabýtku do Vami určeného miesta, aby ste ponechali minimum nevyužiteľného priestoru. Ak sa jedná o netradičné miesto, je vhodné popremýšľať nad vstavaným variantom.

Dvere na skrini

Samotné dvere zohrávajú taktiež podstatnú úlohu. Ak musíte počítať s menším priestorom čelom k skrini, bude vhodné miesto klasických dverí využívať vysúvací variant, ktorý umožní i pri otvorení pohyb pred ňou. Ak máte naopak problém s priestorom po bokoch skríň, nie je nad čím uvažovať a pri klasických dverách sa budete rozhodovať či jedny celé, alebo radšej dvojdverové, prípadne otvorené skrine s poličkami sú pre Vás najideálnejšie.

Zrkadlo na skrini

Doplnkom, ktorý môže tiež zvýrazniť pocit z priestoru v izbe je práve zrkadlo, často umiestnené uprostred skrine, prípadne na dverách. Býva najčastejšie využívané v malých miestnostiach, pretože opticky dokáže navodiť pocit zväčšujúceho sa priestoru. Napriek tomu sa zistilo a dodržiava feng šuej pravidlo, podľa ktorého nie je vhodné zrkadlo v spálni (aj keď viacero ľudí ho práve tam má). Podľa neho nie je vhodné pre odraz postele a spiaceho človeka v nej. Taktiež k pravidlám patrí, aby nebolo postavené proti oknu.

Rozloženie skrine

Najideálnejšie v tomto prípade je z každého niečo. Skriňa by mala obsahovať police, závesné možnosti, či jednoduché priestory pre uloženie akýchkoľvek ďalších vecí. Tu musíte nájsť rovnováhu medzi Vašimi potrebami a rozložením v rámci skríň, teda či chcete čo najviac políc pre zložené šatstvo (podľa počtu komínkov, ktoré budete potrebovať), alebo potrebujete priestor pre vešiaky, kde budú visieť obleky, či iné dlhšie šatstvo, alebo či miesto využijete najčastejšie pre sezónne veci. Zásuvky by taktiež nemali chýbať pre viaceré drobnosti z praktického dôvodu. Práve tam menšie veci nájdete najlepšie na prvý pohľad ako šperky, dokumenty, či doplnky oblečenia ako kravaty, alebo spodné prádlo.

Ak si premyslíte všetky tieto aspekty ideálneho rozloženia miesta, veríme že Váš byt, či dom bude dokonale usporiadaný s maximalizáciou priestoru ako pre ukladanie, tak i pre Váš bežný život.

Vyberajte, komu zveríte rekonštrukciu kúpeľne

Kúpeľňa je v našom domove najdôležitejšia. Využívame ju pravidelne a len ťažko sa zmierujeme s obmedzeniami, ktoré prináša jej rekonštrukcia. Aj napriek tomu je však z času na čas potrebné ju obnoviť a vdýchnuť nový vzhľad.

Neorientujeme sa len na základe módnych trendov v bývaní, no predsa len máme istú predstavu, ako by naša nová kúpeľňa mala vyzerať. Našu predstavu však musíme skĺbiť najmä sa naším rozpočtom, ale aj možnosťami, ktoré ponúka naša kúpeľňa. Práve v panelákoch nie je jej veľkosť často dostačujúca, no len zriedka je možné toto zmeniť.

Asi najviac nás však zaujíma, koľko nás táto zmena bude stáť. Všetko závisí nielen od výberu materiálu, na trhu sú lacnejšie ako aj luxusné obklady a sanita, a tak si môžete všetko prispôsobiť aj svojmu rozpočtu. Ďalšou nemalou položkou je práca samotná. Zväčša sa obraciame na firmy, no tu treba dbať na dobré referencie a odbornosť pracovníkov. Tí vedia poradiť, ale tiež sa bez problémov popasujú aj s Vašou osobitou predstavou. V prvom rade závisí na tom, koľko času firma potrebuje.

Ak ide o celkovú rekonštrukciu, vrátane demontáže umakartu, je 10 dní primeraných. Ani veľmi rýchly postup prác však nemusí byť vo Váš prospech. Niektoré postupy si predsa len vyžadujú nejaký čas. Dôležité je tiež v zmluve stanoviť akou formou a kedy dôjde k úhrade za prácu. Na začiatok by tak mali byť Vaše investície len do samotného materiálu. Niektoré firmy si následne vyžadujú uhrádzanie postupne, podľa dokončených celkov, iným postačuje uhradiť celú sumu až po dokončení stavby. Všetko treba ošetriť v zmluve.

Pred rekonštrukciou myslite však aj na oznamovaciu povinnosť správcovi budovy, či už ide o bytové družstvo, alebo spoločenstvo vlastníkov. Rovnako treba prizvať statika, ak budete zasahovať do nosných stien. No a v neposlednom rade informujte o prácach aj susedov.   

Musíme dbať na výber okien

Iste ste aj na vlastnej koži pocítili extrémne teplotné rozdiely medzi zimou a letom. Na dobrej nálade nám veľmi nepridá ani fakt, že sa prechodné obdobia akosi vytrácajú. Mierne podnebie, v ktorom žijeme je charakterizované nielen štyrmi striedajúcimi sa ročnými obdobiami. Mali by sme tu mať tak celkom príjemné prostredie, bez vysokých horúčav, tuhých mrazov, či nedostatku vlahy. Alebo týmito aspoň netrpíme tak, ako iné oblasti.

Iste Vás však zaskočí tvrdenie, že teplotné nároky na stavbu, ale najmä okná musia spĺňať prísnejšie kritériá, ako napríklad na severe, či juhu Európy. Podľa štatistík totiž priemerná teplota v zime na území Slovenska je porovnateľná, dokonca o málo nižšia ako napríklad v Nórsku. A to už je naozaj čo povedať. Pri  krajinách Škandinávie vieme pochopiť, že v zime sú tu teploty naozaj nízke. Priemer je však porovnateľný s nami, a to aj napriek rozdielnej polohe.

Zimy sú však v poslednom období skôr mierne, no oveľa viac sa zapotíme práve v lete. Už niekoľko rokov za sebou, okrem pár výnimiek, zažívame aj extrémne teploty, ktoré neraz prestupujú aj do našich domovov. Aj to je ďalší z dôvodov, prečo by sme si mali dať záležať na výbere správnych okien pre náš domov. Neraz sa totiž rozdiel medzi priemernou zimnou a letnou teplotou vyšplhá aj na viac ako 20 °C. Ak by sme do úvahy brali len najvyššiu a najnižšiu teplotu bol by rozdiel podstatne vyšší. Aj takto však získavame predstavu o tom, prečo sú nároky na naše stavby kladené tak vysoko.

Už pri výbere okien by sme preto mali brať do úvahy ich kvalitu nielen cenu. Rovnako je potrebné, aby spolu korešpondovali aj rám a počet a kvalita skiel. Je logické, že ak do lacného rámu dáme kvalitné sklá, prípadne aj ich väčší počet, môže to spôsobiť skôr problémy, ako úžitok.

Preto vyberajte obozretne a hľadajte najmä spoľahlivých výrobcov a kvalitné výrobky.

Ako financovať rekonštrukciu?

Okrem kúpy nehnuteľnosti ide o ďalší, finančne nákladný zásah do nášho súkromia. Ak teda plánujete kúpu aj následnú rekonštrukciu Vášho nového domova, myslite na potrebné výdavky už skôr, aby ste tieto mohli zahrnúť do celkovej výšky Vašej hypotéky.

Ak ale už istý čas bývate, zrejme sa obzeráte po nových možnostiach, ako si požičať na rekonštrukciu. Na výber máte viacero možností. Zvoliť tak môžete účelový, alebo bezúčelový úver, hypotéku, ale aj stavebné sporenie.

Asi prvou voľbou bývajú samotné banky. Ich produkty ponúkajú tak výhody, ako aj nevýhody, no treba si dopredu premyslieť, koľko peňazí budete potrebovať, akú mesačnú splátku si môžete dovoliť, aj ako dlho by ste chceli úver splácať. Všetko teda závisí najmä od sumy, ktorú potrebujete. Pri menších číslach postačí bezúčelový úver, prípadne medziúver zo stavebného sporenia. Ak ale potrebujete komplexnú rekonštrukciu, je pri vyšších sumách potrebné vziať si hypotéku.

Musíte si preto dopredu premyslieť, koľko Vás rekonštrukcia bude stáť, aby ste sa vedeli ľahšie rozhodnúť, ktorý z produktov bude najvhodnejší. Bezúčelový úver má hlavnú výhodu v tom, že netreba dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Ručíte tak len svojím príjmom. Úrok je však vyšší.

Ak potrebujete vyššiu hotovosť, no nechcete zakladať nehnuteľnosť, využiť môžete medziúver stavebnej sporiteľne. Takto si môžete požičať až 15 000€ so splatnosťou 10 až 30 rokov. Vyhnete sa tak záložnému právu na nehnuteľnosť.

Pri výbere refinancovania teda zaváži najmä suma, ktorú potrebujete, výška splátok, ktoré môžete mesačne splácať aj doba, na ktorú sa chcete viazať. Myslieť však prirodzene treba najmä na rýchle splatenie. Ak totiž takúto rekonštrukciu chcete splácať 30 rokov, myslite na to, že možno už o 10 rokov bude Váš domov potrebovať nové peniaze, pričom Vy budete ešte dlho splácať prvú rekonštrukciu.