Čo robiť, aby detoxikačná kúra bola úspešná

Obdobie jari je ideálnym časom na to, aby ste skúsili detoxikačnú kúru. Pomôžte vášmu organizmu, aby sa zbavil škodlivých toxínov, s ktorými si nevie dať rady. Tie sa najviac usadzujú v pokožke, obličkách, pečeni a črevách. Nájdete desiatky rôznych receptov na detox – ryžový, cviklový či hroznový. Existujú však univerzálne pravidlá, ktorými by ste sa mali riadiť, aby aj vaša kúra bola úspešná. Čomu by ste sa mali vyhnúť a naopak, čo by ste mali jesť a piť?

Vlákniny, voda a antioxidanty

Základom je jesť veľa vlákniny. Najviac jej nájdete v ovocí a zelenine. Denná odporúčaná dávka počas detoxikačnej kúry je 60 gramov. Čo to pre vás znamená? Že by ste mali zjesť približne 7 kusov ovocia alebo zeleniny. To nie je nič strašné, ale nemusíte sa báť, môžete jesť aj iné jedlá ako ovocie a zeleninu. Napríklad celozrnné cestoviny, naturálnu ryžu, keby ste nevedeli odolať mäsu, tak jedzte to svetlé – morčacie, kuracie alebo ryby. Okrem toho by ste mali piť veľa vody, ktorá vám pomôže prečistiť črevá a vyplaviť toxíny z obličiek. Pokojne môžete brať doplnky výživy ako spirulina či chlorella, ktoré majú vysoký obsah antioxidantov.

Čomu sa vyhnúť

Určite by ste nemali jesť červené mäso, ideálne žiadne, ale ak sa bojíte abstinenčných príznakov, jedine svetlé. Vyhnite sa aj mliečnym výrobkom a alkoholu. Nepite ani sladené nápoje a nejedzte sladkosti, ak by ste mali veľkú chuť na nejakú mlsotu, dajte si chutné sušené acai berry či iné ovocie. Vyhnúť by ste sa však rozhodne nemali športovaniu. Ak chcete pomôcť detoxikovať aj vašej pokožke, robte aktivity, pri ktorých sa spotíte. Je už na vás, či sa rozhodnete pre posilňovňu, bicykel, box alebo tanec. Nezáleží na spôsobe, dôležitý je aktívny pohyb. Chcete sa dozvedieť o detoxikačnej kúre viac? Navštívte stránku Biome.sk.