Archív kategorií: Financie

Dajte si pozor na to, akú pôžičku si beriete

Trh s pôžičkami je presýtený. Keď sa chystáte nejakú si vybrať, strávite hodiny študovaním ponuky. Banky, nebankové spoločnosti a z jednoduchej záležitosti sa stáva nočná mora. Našťastie je doba internetu a nemusíte behať z banky do banky,  aby ste si zistili, aké podmienky pôžičky vás čakajú v tej-ktorej finančnej inštitúcii. Najlepšie by však bolo, keby ste si to mohli porovnať pod jednou strechou a nemuseli si robiť poznámky. Takýto spôsob však už existuje.

Porovnajte si pôžičky jednoducho

Navštívte stránku Pegpujcky.cz, kde nájdete porovnávač pôžičiek. Jednoduchý a prehľadný spôsob, ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku. Už sa nemusíte obávať toho, že si vezmete pôžičku a o deň neskôr sa dozviete, že ste si nevybrali správne, pretože každá iná banka by vám túto pôžičku poskytla výhodnejšie. Vyberte si tu najlepšiu pôžičku a nenechajte sa nachytať v širokej sieti neprehľadnej ponuky pôžičiek.

Odhaľte podvodné pôžičky

Ako spoznať podvodnú pôžičku? Je jasné, že pri bankách objaviť podvodnú pôžičku je prakticky nemožné. Prečo? Pretože ich kontroluje Národná banka Slovenska, ktorá si na tom dáva záležať. Horšie je to pri nebankových spoločnostiach. Ale pozor, nehádžte ich do jedného vreca. Nájdete spoločnosti, ktoré poskytuje férové pôžičky, ale aj tie, ktoré sa snažia podvádzať. Ako ich spoznať? Hlavne podľa referencií na internete, akonáhle poskytne spoločnosť čo i len jedinú podvodnú pôžičku v každom fóre zaoberajúcim sa pôžičkami, túto informáciu nájdete.

Nemáte trvalý príjem?

Nedostatku financií sú vystavení hlavne ľudia, ktorí sú bez príjmu. Môžu si aj takíto ľudia požičať peniaze? Samozrejme, nájdite si pôžičku bez doloženia príjmu, požičajte si peniaze a uhaste oheň finančných suchôt. Samozrejme, že ich nevýhodou je nižšia čiastka, ktorú si môžete požičať, ale s tým musíte rátať, pretože spoločnosť, ktorá vám požičiava, ide do väčšieho rizika.

Beriete šetrenie na ľahkú váhu?

Takýto prístup sa Vám vypomstí vždy, či už je dôvodom nízky príjem, alebo nadštandardný životný štýl, pre ktorý Vám na konci mesiaca nezostane nič, čo by ste mohli odložiť bokom. Rezerva je aj napriek neustále prezentovaným a jednoducho dostupným pôžičkám predsa len prvou záchranou pri akýchkoľvek neočakávaných výdavkoch.

Aj keď jej tvorba zaberie viac času, neodkladajte to. Časom sa dá predsa len aj z malej sumy našetriť potrebná rezerva. Tá by mala predstavovať pokrytie 3 až 6 mesačných výdavkov Vašej rodiny. Je však zarážajúce, že viac ako 75 % z nás má problém aj s platením celkom bežných výdavkov v našej domácnosti. Ak teda máte problém z výplaty zaplatiť byt, energie, či potraviny pre rodinu, niečo nie je v poriadku, a treba to riešiť. Inak sa do závažných problémov dostanete aj pri vyššom účte za telefón, či menšom nedoplatku za energie.

Šetrenie by teda malo byť prvým krokom rodinného rozpočtu, no čo ak ste to zanedbali a zrazu sa objavila potreba hoci len pár desiatok eur? V takomto prípade je dobré ak sa môžete obrátiť na rodinu a priateľov. Tieto pôžičky sú najlacnejšie, no myslite na ich včasné splatenie. Ak túto možnosť nemáte, zostáva už len mini pôžička. Spoločnosti Vám však požičajú maximálne 200 – 300 €, no aj to až po čase, ak si vezmete druhú, či tretiu pôžičku. Tieto peniaze sú však pomerne drahé a neraz zaplatíte aj o tretinu viac, ako ste si požičali.

Vyššie sumy sú však taktiež realitou, no tu treba dobre zvažovať akej spoločnosti dáte prednosť. Všetko závisí od Vašej bonity, a tak aj napriek reklamovaným nízkym úrokom sa Vy môžete vyšplhať pokojne aj na 15 %, či dokonca ojedinele až na 30 %. Ak teda potrebujete povedzme 1 000 €, je dobré zvážiť, či by ste lepšie neobišli s kreditnou kartou. Tu však treba myslieť na skoré splatenie dlhu, aby ste nezmeškali koniec bezúročnej doby.

Komplikácie nastávajú v prípade keď potrebujete viac ako 1 000 €. Táto suma urobí šarapatu aj v rozpočte, kde bolo myslené na rezervu vopred. Takéto sumy sú už vysoké, a tak väčšiu istotu ponúkajú banky. Pozor však na bezúčelový úver, ten je síce jednoduchšie získať, no podmienky sú menej výhodné, ako keď banke preukážete účel použitia týchto finančných prostriedkov.

Medzi obľúbené nebankové online pôžičky patrí pôžička od CreditOne.sk

Nedovoľte banke okrádať Vás

Veľmi rýchlo sme si zvykli na klesajúce sadzby u hypoték. Týmto sa nás snažia nalákať banky na výhodné požičiavanie, no aj keď stále majú nemalé provízie a zisk z každého percenta, predsa len sa tento neblíži k ich výnosom v minulých rokoch.

Je predsa logické, že keď sme boli ochotní požičiavať si aj za vysoký úrok, banka tak získala viac. Nových klientov však potrebujú všetky, a tak sa predháňajú, ktorá z nich príde s výhodnejším úverom, či výnosnejším šetriacim produktom. Svoju „stratu“ však musia niekde dobehnúť, a práve teraz sú to poplatky za vedenie bežných účtov, či platby, ktoré využívame asi všetci.

Ide samozrejme o menšie sumy, no aj tak v konečnom pohľade za rok tak necháte v banke viac, ako doteraz. Nie všetky banky sa však uberajú týmto smerom. Asi najzásadnejšie zmeny sa týkajú najmä VÚB banky, kde napríklad konto Start Generation pre mladých od 25 do 26 rokov stúpol poplatok z 1 na 2 €. Priplatia si aj seniori, a to až o 0,40 € aj tí, ktorí pravidelne využívajú platby inkasom, či SEPA platby. Banka tiež obmedzuje počet bežných účtov. Kým v minulosti ste si mohli vybrať z piatich, a to už od 3,5€ za mesiac, po novom budete mať na výber len dva typy, a to buď za 6 alebo 9 €.

Poštová banka spoplatňuje napríklad vklady hotovosti na pobočke, ktoré boli doteraz zadarmo. Pri každom vklade, ak ho nemáte v balíku bežného účtu, si tak priplatíte 0,50€. U mBank sa zasa zmeny týkajú najmä vydávania debetných kariet, ktoré budú po novom voliteľnou súčasťou balíka služieb k bežnému účtu. Taktiež sa ruší možnosť vložiť viac ako 20% úveru hypotéky kedykoľvek a bez poplatku.

U OTP banky sa zmeny týkajú najmä vydávania výpisov z účtov, kde ceny stúpajú. Oberbank zasa zdražuje výber hotovosti na pobočke, a to z pôvodných 0,50€ až na 2,5€.

Stretnúť sa môžete s viacerými zmenami v cenníkoch, no ak nechcete zbytočne prichádzať o svoje peniaze, oplatí sa opäť porovnať jednotlivé cenníky bánk.

Ako financovať rekonštrukciu?

Okrem kúpy nehnuteľnosti ide o ďalší, finančne nákladný zásah do nášho súkromia. Ak teda plánujete kúpu aj následnú rekonštrukciu Vášho nového domova, myslite na potrebné výdavky už skôr, aby ste tieto mohli zahrnúť do celkovej výšky Vašej hypotéky.

Ak ale už istý čas bývate, zrejme sa obzeráte po nových možnostiach, ako si požičať na rekonštrukciu. Na výber máte viacero možností. Zvoliť tak môžete účelový, alebo bezúčelový úver, hypotéku, ale aj stavebné sporenie.

Asi prvou voľbou bývajú samotné banky. Ich produkty ponúkajú tak výhody, ako aj nevýhody, no treba si dopredu premyslieť, koľko peňazí budete potrebovať, akú mesačnú splátku si môžete dovoliť, aj ako dlho by ste chceli úver splácať. Všetko teda závisí najmä od sumy, ktorú potrebujete. Pri menších číslach postačí bezúčelový úver, prípadne medziúver zo stavebného sporenia. Ak ale potrebujete komplexnú rekonštrukciu, je pri vyšších sumách potrebné vziať si hypotéku.

Musíte si preto dopredu premyslieť, koľko Vás rekonštrukcia bude stáť, aby ste sa vedeli ľahšie rozhodnúť, ktorý z produktov bude najvhodnejší. Bezúčelový úver má hlavnú výhodu v tom, že netreba dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Ručíte tak len svojím príjmom. Úrok je však vyšší.

Ak potrebujete vyššiu hotovosť, no nechcete zakladať nehnuteľnosť, využiť môžete medziúver stavebnej sporiteľne. Takto si môžete požičať až 15 000€ so splatnosťou 10 až 30 rokov. Vyhnete sa tak záložnému právu na nehnuteľnosť.

Pri výbere refinancovania teda zaváži najmä suma, ktorú potrebujete, výška splátok, ktoré môžete mesačne splácať aj doba, na ktorú sa chcete viazať. Myslieť však prirodzene treba najmä na rýchle splatenie. Ak totiž takúto rekonštrukciu chcete splácať 30 rokov, myslite na to, že možno už o 10 rokov bude Váš domov potrebovať nové peniaze, pričom Vy budete ešte dlho splácať prvú rekonštrukciu.

Hypotéky sú čoraz viac zaujímavé

Vlastné bývanie je najčastejším dôvodom, prečo sa zadlžiť na desiatky rokov dopredu. Pôžičky veľmi dobre pozná asi každý z nás, no práve pri hypotéke nájdeme nielen oveľa výhodnejšie úrokové sadzby, ale aj väčšiu istotu, sumu, ako aj dlhú dobu viazanosti.

Ide teda o rozhodnutie, ktoré sa dotkne aj Vašej budúcnosti a budúcnosti Vašej rodiny. Preto treba dobre zvažovať, či si splácanie nového bývania budete môcť dovoliť aj o niekoľko rokov neskôr. V poslednom období banky poskytli oveľa viac úverov na bývanie, ako v uplynulých mesiacoch, či rokoch. Dôvodom je najmä dostupnosť, keďže úrokové sadzby sú nízke, a teda podmienky pre získanie splnia aj tí s menšími príjmami.

Práve tu však treba myslieť na budúcnosť. Úrok si síce môžete zafixovať na niekoľko rokov, no aj toto možno na prvý pohľad dlhé obdobie sa raz skončí a s určitosťou Vás tak na konci viazanosti čaká podstatne vyšší úrok. Na to treba myslieť najmä ak sú Vaše príjmy obmedzené a splácate maximum, čo Váš rozpočet dovolí. Práve Vám hrozí, že po skončení viazanosti nebudete môcť nové splátky uhrádzať a dostanete sa tak do platobnej neschopnosti.

Vytváranie rezervy je tak veľmi dôležité. Túto môžete následne použiť nielen v prípade vyšších splátok, ale napríklad aj v podobe mimoriadnej splátky, ktorá Vám urýchli splácanie, a taktiež pomôže aj ušetriť značnú časť Vašich peňazí.

Pravdepodobnosť rastu úrokov je veľmi vysoká, aj keď sa nemusíme obávať rýchleho nárastu, predsa len si riziko zvýšenia počtu neplatičov o pár rokov dobre uvedomujú aj samotné banky. Práve preto väčšina z nich preverí nielen Vašu aktuálnu schopnosť splácať úver s nízkymi sadzbami, ale posudzujú ju aj vzhľadom na vyšší úrok, a to o 2 %. Aj takto sa banky snažia predchádzať možnému nárastu neplatičov v budúcnosti.

Peniaze na kúpu vianočných darčekov

Vianoce sú už doslova predo dvermi, a ak ešte nemáte nakúpené darčeky pre Vašich najbližších je najvyšší čas pustiť sa do nákupov. Obchody sú dnes preplnené najrôznejším tovarom, takže určite nájdete pre každého člena Vašej domácnosti presne to, po čom túži. Ak je Váš manžel manuálne zručný, určite ho poteší domáce náradie, či kus štýlového oblečenia. Očká detí najviac rozžiaria detské hračky ukryté pod stromčekom.

Problém však môže nastať v prípade, ak nedisponujete dostatočnou hotovosťou potrebnou na kúpu darčekov. Ak chcete vyriešiť Váš problém s nedostatočnou finančnou hotovosťou požiadajte o najvýhodnejšiu pôžičku od Quatro pôžičky, ktorú vybavíte rýchlo a jednoducho na webe. Quatro pôžička Vám vráti 5% z každého Vášho nákupu. Vďaka prehľadnej online kalkulačke máte ihneď prehľad o tom, koľko Vás reálne bude pôžička stáť. Stačí len vyplniť výšku požičanej sumy, počet mesiacov počas ktorých budete peniaze splácať, a automaticky Vám kalkulačka vypočíta aká bude Vaša mesačná splátka vrátane úrokovej sadzby a celkovej sumy, ktorú vrátite. Ak budete s podmienkami pre poskytnutie pôžičky spokojný stačí len pokračovať v jej vybavení, a to doplnením osobných údajov, vrátane čísla účtu, na ktorý požadujete peniaze poslať, a niekoľko ďalších údajov potrebných k schváleniu pôžičky.

Quatro prináša svojim zákazníkom jedinečnú možnosť ako získať peniaze rýchlo a vybaviť si pôžičku online. Pôžičku získate bez akýchkoľvek skrytých poplatkov, a môžete ju použiť na čokoľvek čo uznáte za vhodné. Výška pôžičky, je limitovaná sumou 5-tisíc euro. Pôžičku vybavíte 7 dní v týždni z pohodlia svojho domova, pričom peniaze Vám po jej schválení budú pripísané na Váš účet do 24 hodín od podania žiadosti.

Pôžičky sľubujú rýchle peniaze, treba však byť opatrný

Na našu existenciu potrebujeme peniaze a to nielen, aby sme si dopriali nadštandard, či dokonca luxus. Potrebujeme ich na zabezpečenie každodenných nevyhnutných potrieb nás ľudí. Stali sme sa tak závislými. Kedysi si človek dokázal dopestovať a dochovať značnú časť potravín. Zvyšok zasa mohol vymeniť za niečo, čo svojimi silami nedokázal vyrobiť. Dnes si všetko musíme kupovať. Aj ak máte záhradku, zväčša slúži len na trávenie voľných chvíľ, prípadne na čiastočné pokrytie Vašej spotreby zeleniny a ovocia.

Bez peňazí sa tak dnes nezaobíde naozaj nikto. O to viac pociťujeme túto závislosť, keď potrebujeme väčšiu hotovosť. Aj vďaka kríze sa šetrenie z vlastných zdrojov stalo oveľa zdĺhavejšie a namáhavejšie. Z mála dokážeme ušetriť len malú čiastku, alebo musíme šetriť oveľa dlhšie, keďže ceny tovarov a služieb neustále rastú. Dnešný konzumný spôsob života nás však núti k úplnému opaku. A tak kupujeme aj keď nemáme potrebnú hotovosť. Umožnili to samozrejme pôžičky, ktoré ponúkajú takmer na každom rohu. Týmto spôsobom si môžeme dovoliť nevyhnutné, ale dávajú aj priestor pre nerozvážnych, ktorí si požičiavaním bez premýšľania môžu spôsobiť aj nemalé problémy. Tento spôsob obstarávania si vyžaduje v každom prípade rozvahu a dobré zváženie okolností. A to nielen tých aktuálnych, ale treba myslieť aj na možné budúce zmeny. Pôžičky poskytujú banky kde síce sú prísnejšie podmienky na ich získanie, v prípade problémov však je možnosť a tiež ochota z oboch strán dohodnúť sa na najvhodnejšom riešení. S tým však netreba otáľať.

Dostupnejšie sú samozrejme pôžičky od nebankových spoločností. Tu si však treba dávať oveľa väčší pozor na podmienky v zmluve.

Ak potrebujete peniaze na bývanie, sú na tento účel určené predovšetkým hypotéky. Poskytujú väčšiu sumu a výhodné podmienky.

Ak Vám chýbajú peniaze, požičajte si

Súčasná doba je dosť zložitá a bez pôžičky to často nejde. , bez pôžičky to často nejde. V podstate ide o finančný úkon, kde veriteľ poskytne finančný obnos dlžníkovi, ktorý ho do dohodnutého termínu vráti vrátane úrokového navýšenia. Pokiaľ sa omešká, zvyčajne sa uplatňuje právo veriteľa na penále podľa dohody. Pôžičku teda možno chápať ako spôsob dostať sa k peniazom, aj keď za nie veľmi výhodných podmienok. Výška úroku je veľmi individuálna, často závisí od výšky samotnej pôžičky, a samozrejme od podmienok, ktoré si stanoví inštitúcia, ktorá nám pôžičku poskytne. V základe sa pôžičky delia na bankové a nebankové, rozdiel je v ich dostupnosti a výhodnosti.

Pôžičky pre živnostníkov – život živnostníka často nie je ružový. Finančná kríza postihla asi každého, výnimku netvoria ani živnostníci. Možno aj vy potrebujete finančné prostriedky na zlepšenie vášho podnikania. Riešením je práve pôžička pre živnostníkov. Hlavnými výhodami tohto druhu pôžičky je rýchle vybavenie bez zbytočného papierovania, účel pôžičky – môžete s jej pomocou rozšíriť svoje podnikanie, ale aj preklenúť ťažké obdobie.

Pôžičky pre nezamestnaných – poskytujú ich výhradne nebankové spoločnosti. Keďže ide o pôžičky v nezamestnanosti, nie je nutné dokladovať príjem. Zárukou sa stáva automobil, nehnuteľnosť alebo zmenka. Využívajú ich hlavne nezamestnaní, ale aj ženy na materskej, prípadne študenti. Ich objemy sú zákonite nižšie ako je to u bežných, ručených pôžičiek. Dajú sa vybaviť rýchlo, napríklad aj online cez internet. Pri ich schvaľovaní sa nenahliada do registra dlžníkov.