Hypotéky sú čoraz viac zaujímavé

Vlastné bývanie je najčastejším dôvodom, prečo sa zadlžiť na desiatky rokov dopredu. Pôžičky veľmi dobre pozná asi každý z nás, no práve pri hypotéke nájdeme nielen oveľa výhodnejšie úrokové sadzby, ale aj väčšiu istotu, sumu, ako aj dlhú dobu viazanosti.

Ide teda o rozhodnutie, ktoré sa dotkne aj Vašej budúcnosti a budúcnosti Vašej rodiny. Preto treba dobre zvažovať, či si splácanie nového bývania budete môcť dovoliť aj o niekoľko rokov neskôr. V poslednom období banky poskytli oveľa viac úverov na bývanie, ako v uplynulých mesiacoch, či rokoch. Dôvodom je najmä dostupnosť, keďže úrokové sadzby sú nízke, a teda podmienky pre získanie splnia aj tí s menšími príjmami.

Práve tu však treba myslieť na budúcnosť. Úrok si síce môžete zafixovať na niekoľko rokov, no aj toto možno na prvý pohľad dlhé obdobie sa raz skončí a s určitosťou Vás tak na konci viazanosti čaká podstatne vyšší úrok. Na to treba myslieť najmä ak sú Vaše príjmy obmedzené a splácate maximum, čo Váš rozpočet dovolí. Práve Vám hrozí, že po skončení viazanosti nebudete môcť nové splátky uhrádzať a dostanete sa tak do platobnej neschopnosti.

Vytváranie rezervy je tak veľmi dôležité. Túto môžete následne použiť nielen v prípade vyšších splátok, ale napríklad aj v podobe mimoriadnej splátky, ktorá Vám urýchli splácanie, a taktiež pomôže aj ušetriť značnú časť Vašich peňazí.

Pravdepodobnosť rastu úrokov je veľmi vysoká, aj keď sa nemusíme obávať rýchleho nárastu, predsa len si riziko zvýšenia počtu neplatičov o pár rokov dobre uvedomujú aj samotné banky. Práve preto väčšina z nich preverí nielen Vašu aktuálnu schopnosť splácať úver s nízkymi sadzbami, ale posudzujú ju aj vzhľadom na vyšší úrok, a to o 2 %. Aj takto sa banky snažia predchádzať možnému nárastu neplatičov v budúcnosti.