Archív kategorií: Jedlá a nápoje

Čo robiť, aby detoxikačná kúra bola úspešná

Obdobie jari je ideálnym časom na to, aby ste skúsili detoxikačnú kúru. Pomôžte vášmu organizmu, aby sa zbavil škodlivých toxínov, s ktorými si nevie dať rady. Tie sa najviac usadzujú v pokožke, obličkách, pečeni a črevách. Nájdete desiatky rôznych receptov na detox – ryžový, cviklový či hroznový. Existujú však univerzálne pravidlá, ktorými by ste sa mali riadiť, aby aj vaša kúra bola úspešná. Čomu by ste sa mali vyhnúť a naopak, čo by ste mali jesť a piť?

Vlákniny, voda a antioxidanty

Základom je jesť veľa vlákniny. Najviac jej nájdete v ovocí a zelenine. Denná odporúčaná dávka počas detoxikačnej kúry je 60 gramov. Čo to pre vás znamená? Že by ste mali zjesť približne 7 kusov ovocia alebo zeleniny. To nie je nič strašné, ale nemusíte sa báť, môžete jesť aj iné jedlá ako ovocie a zeleninu. Napríklad celozrnné cestoviny, naturálnu ryžu, keby ste nevedeli odolať mäsu, tak jedzte to svetlé – morčacie, kuracie alebo ryby. Okrem toho by ste mali piť veľa vody, ktorá vám pomôže prečistiť črevá a vyplaviť toxíny z obličiek. Pokojne môžete brať doplnky výživy ako spirulina či chlorella, ktoré majú vysoký obsah antioxidantov.

Čomu sa vyhnúť

Určite by ste nemali jesť červené mäso, ideálne žiadne, ale ak sa bojíte abstinenčných príznakov, jedine svetlé. Vyhnite sa aj mliečnym výrobkom a alkoholu. Nepite ani sladené nápoje a nejedzte sladkosti, ak by ste mali veľkú chuť na nejakú mlsotu, dajte si chutné sušené acai berry či iné ovocie. Vyhnúť by ste sa však rozhodne nemali športovaniu. Ak chcete pomôcť detoxikovať aj vašej pokožke, robte aktivity, pri ktorých sa spotíte. Je už na vás, či sa rozhodnete pre posilňovňu, bicykel, box alebo tanec. Nezáleží na spôsobe, dôležitý je aktívny pohyb. Chcete sa dozvedieť o detoxikačnej kúre viac? Navštívte stránku Biome.sk.

Ako hľadať kvalitné potraviny

Rôzne škandály o tom, čo jeme ste iste postrehli aj Vy. Je prirodzené, že sa nechceme uspokojiť s touto predstavou a len čakať, kedy kontroly odhalia ďalšie svinstvá v našich jedlách. Ak sa však rizikám chceme vyhnúť, netreba sa spoliehať len na výrobcov. Tí v snahe predať siahajú neraz do podvodných praktík častejšie, ako by ste si mysleli. Ako teda ale nakupovať, aby sme seba a svoju rodinu nekŕmili odpadom, či umelými náhradami?

V prvom rade treba čítať etikety. Už samotný názov produktu Vám povie, či ide skutočne o to, čo hľadáte. Ak teda potrebujete maslo, nekupujte masielko, či len maslovú chuť. Napríklad aj maslo musí obsahovať najmenej 83 % tuku z kravského mlieka. Jeho náhrady sú zasa len z rastlinných tukov. Táto informácia prospeje aj tým, ktorí sú napríklad alergický na laktózu. V takomto prípade pokojne siahnite aj po náhradách. Dôležité však je, aby ste presne vedeli, čo kupujete. Podobne to funguje aj pri iných potravinách, ak teda hľadáte syr, neuspokojte sa napríklad so syrovým výrobkom.

Ak si rozhodnutím nie ste istí, určite treba čítať aj zloženie. Napríklad u mäsa a výrobkov z neho vie práve toto prezradiť o jeho kvalite viac, ako samotný názov. Tu nájdeme neraz množstvo výrazov, ktorým rozumie najmä chemik, no držte sa nasledovných pravidiel a nesiahnete vedľa.

Zhodnoťte dĺžku zoznamu, ktorý popisuje obsah výrobku. Čím dlhší, tým horšie, pretože je plný chémie a skutočne kvalitnej suroviny, ktorú hľadáte, má len veľmi málo. Dôležité je tiež, ktorá potravina, alebo jej zložka je uvedená na prvom mieste. Tej je vo výrobku najviac, a tak sa Vám už nestane, že v párkoch, namiesto hydiny nájdete len hydinový separát. V takomto prípade totiž jete len kože, kosti a množstvo umelých prísad.

Aj množstvo vody vo výrobku vie niekedy zaskočiť. Napríklad v mäse, či rybách byť musí, chráni samotný výrobok, no nemalo by jej byť viac ako 5 – 10 %. V opačnom prípade kupujete vodu, a to veľmi draho.

Pri mäsových výrobkoch sa orientujeme podľa obsahu mäsa. Ani to však nemusí byť vždy jednoznačné. Výrobca totiž môže uviesť zvlášť obsah chudého mäsa a zvlášť tuku. Ak teda výrobca uvedie toto číslo spoločne, má na prvý pohľad vyšší obsah mäsa. Pri výrobe však mohol použiť napríklad mastnú krkovičku, preto treba čítať aj obsah tuku v kolónke výživových hodnôt.

Blahodárne účinky čaju

Pijete radšej čaj alebo kávu? Samozrejme, že aj keď sú dokázané priaznivé účinky kávy na ľudský organizmus čaj je jednoznačne jednotkou ak by sme tieto dva nápoje porovnávali. Čaj má dlhoročnú históriu no najväčšiu asi v jeho rodisku a to Číne. Odtiaľ pochádza aj jeho názov čaj, z výslovnosti čínskeho čcha v kantonskom dialekte. Ľudia už odpradávna pripravovali tento nápoj tak, ako ho my pripravujeme dnes. A to lúhovaním lístkov z rastlín čajovníka v horúcej vode. A ako vyzerá čajovník? Je to zelený krík, ktorý dorastá do výšky od 5 až do 15 metrov. Divoko rastie čajovník v juhovýchodnej Ázii na hraniciach Číny a Indie.

Medzi najväčších vývozcov čaju na svete patria krajiny ako Čína, India, Pakistan, Irán, Srí Lanka, Taiwan, Japonsko, Indonézia, Nepál, Austrália, Argentína a Keňa. No medzi čajmi je jeden druh, ktorý sa vyznačuje extrémnou dávkou antioxidantov a má skutočne dokázané ozdravujúce účinky na ľudský organizmus. Ako sa tento čaj volá? To sa dozviete v pokračovaní tohto článku.

Tento čaj je známy pod názvom Matcha a nepochádza prekvapivo z Číny ale z Japonska.

Tento čaj aj keď je známy už niekoľko stoviek rokov je zahalený rúškom tajomstva dodnes. A aj keď sa u nás na Slovensku  začal vyskytovať až nedávno ľudia ho s obľubou popíjajú. Aj keď si ho dáte po prvý krát, nemusí vám priveľmi chutiť. No po pár dúškoch si na jeho atypickú chuť zvyknete. V zime je  výborný horúci, v lete vás zase osvieži vo forme ice tea no a v zahraničí sa z neho dokonca vyrába aj zmrzlina.

Čo je zaujímavé zberať lístky tohto čaju môžu v Japonsku iba „vyvolení“ ľudia. Tento čaj je skutočne unikátny aj pre jeho spôsob zberu. A vedzte,že čím kvalitnejší chcete tento čaj mať tým si viacej zaň priplatíte.

Zaujímavosti o káve

Mnoho ľudí si svoje ideálne ráno bez šálky kávy už ani nevie predstaviť. Ste na tom podobne? Tak potom určite nie ste jediný. Ráno prebudí všetkých spáčov a naštartuje do nového dňa, naopak poobede osvieži a dodá stratenú chuť pracovať. Už desiatky rokov si bez nej nevieme predstaviť pracovnú dobu bez nej,  posedenia, porady a rokovania a študenti sú na nej doslova závislí počas pred skúškového obdobia. Prečo je teda taká obľúbená? V neposlednom rade je to najmä preto, že povzbudzuje, podporuje pozornosť a podnecuje myslenie. A ako to vlastne tento „zázračný“ nápoj dokáže? Keď si dáme kávu automaticky sa nám zvýši krvný tlak ďalej sa nám zaostruje szrak a po únave už nie je ani stopy.

Rituál v podobe pitia kávy by sa tak mal stať samozrejmosťou pre všetkých, ktorí majú problémy s nízkym krvným tlakom. Hlavnou zložkou kávy je kofeín a práve jemu môžeme vďačiť za povzbudivé účinky. Ten sa totiž dnes pridáva aj do energetických nápojov. Mnoho ľudí však pitie kávy odsudzuje a príliš mu neholduje. Môžu za to niektoré chýry, ktoré sa o káve šíria. Že obsahuje škodlivé látky, že kôli pitiu kávy stúpa výskyt chorôb srdca a ciev… No ani jedna z týchto vecí sa nikdy naozaj nepotvrdila.

Práve naopak, káva môže nášmu zdraviu výrazne pomôcť. Napríklad vedci zistili, že keď pravidelne pijete kávu znižujete tým riziko, že dostanete cukrovku? Káva totiž podporuje vylučovanie určitých látok, ktoré znižujú hladinu glukózy v krvi. Tak či onak u väčšiny odborníkov prevláda názor, že káva skôr pomáha ako škodí. Ale samozrejme to s ňou netreba preháňať a preto ideálne je ak vypijete v priemere dve šálky denne tohto lahodného nápoja.

Kúpa kávovaru

Ak hľadáte vianočný darček pre Vášho blízkeho, alebo chcete potešiť sebe máme pre Vás skvelý tip na darček. Kávu miluje každý, takže darček, ktorý Vám dávame do pozornosti iste poteší každého. Reč je o kávovaroch. Ponuka kávovarov je dnes veľmi pestrá, od malých kompaktných kávovarov až po profesionálne veľké kávovary. Pokračovať v čítaní

Nie je káva ako káva.

Určite ste premýšľali ako je možné, že káva, ktorú si pripravíte doma nie je nikdy taká dobrá ako v originálnej kaviarni.

Spôsobuje to viacero faktorov.

Prvým je, že doma zväčša používate kávu mletú. Táto je namletá niekoľko týždňov až mesiacov a tak aj v ochrannej atmosfére stráca časom svoju kvalitu. Ak chcete kvalitatívne kávu rovnakú, ako v kaviarni pripraviť aj doma, uprednostnite kávu zrnkovú a doma ju na mlynčeku na kávu zomeľte až tesne pred samotnou prípravou. Na kvalitu pripraveného nápoja má samozrejme najväčší vplyv kvalita samotnej kávy. Rozlišujeme okrem jednotlivých krajín kde sa pestuje kávovník aj zmesi. Tieto vytvárajú najmä profesionáli, pričom sa radia hodnoteniami samotných degustátorov.

Základné delenie je samozrejme na Arabicu a Robustu. Tieto sa môžu aj kombinovať a to v pomere napt. 70/30, toto zloženie obľubujú najmä Taliani.

S alchýmiou správne namiešaných kávových odrôd si však obyčajný človek hlavu lámať nemusí. Robia to všetko odborníci a na nás je len si vybrať tú správnu kombináciu. K originálne namiešaným druhom kávy je u nás žiaľ obmedzený prístup. To však neznamená, že sa na Slovensku kvalitná káva nedá kúpiť. Práve naopak. Vysokú kvalitu zaručuje napríklad káva Lavazza, ktorú bežne dostanete kúpiť v obchodoch.

Pre tých čo si chcú aj v domácom pohodlí vychutnať kávu ako z kaviarne, je samozrejme podstatné aj ako ju pripravíte. Ak sa Vaše domáce možnosti obmedzujú len na hrnček s kávou a vriacou vodou, hru vône a chuti ako od profesionála budete hľadať márne. V kaviarňach predsa majú kávovary, ktoré výbornú kávu urobia stlačením jedného tlačidla. Takýto kávová však už môžete pokojne kúpiť aj pre Vašu domácnosť. Kávovary Jura ponúkajú kvalitu pripravenej kávy s pohodlím ľahkej manipulácie. Tieto kávovary, vďaka ktorým môžete pripraviť aj kávové špeciality dostanete aj na cafepoint.sk.