Matrace

Patríte medzi ,,spachtošov”, ktorí sa pol dňa nevedia prinútiť vstať z postele? Mnohí z nás majú občas chvíle, kedy sa aj po intenzívnom spánku cítia bez energie a unavení. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aká može byť príčina? Možno si poviete, že máte tak úžasný matrac na svojej novej posteli, z ktorého sa jednoducho nedá zodvihnúť a fungovať hneď z rána. Je to síce jedná z možností, avšak okrem toho, dôsledkom prehnanej únavy môže byť prepracovanosť a taktiež rad ďalších príčin. Je potrebné si však dávať veľký pozor, pretože to môže byť dôsledkom aj nejakej vážnejšej choroby. Medzi typické príznaky únavy patrí vyčerpanosť, bolesť hlavy, malátnosť, úzkosť, podráždenosť, náladovosť a samozrejme aj neschopnosť sústrediť sa. Tu je niekoľko príčin, ktoré majú s únavou veľa spoločného.

Nedostatok železa alebo vitamínu D

Železo je jedným z nevyhnutných prvkov v našom organizme. Je problémom, ak ho je málo, ale aj keď ho je naopak – veľa. Samotné železo sa nachádza v mnohých potravinách ako sú ryby, pečeč, orechy, tekvicové semená a iné. Únavu môže taktiež spôsobiť nedostatok vitamínu D a B12. Mnohí už určite vieme, že pobyt na slnku nám hodnotu vitamínu D môže zvýšiť, takže priemerný pobyt na slnku počas letných dní určite nie je na škodu. Ak už máte problém, tieto dve dôležité zložky si môžete doplniť aj fomou tabletiek.

Dehydratácia

Jednou z príčin únavy môže byť taktieť nedostatok vody v organizme, čo môže spôsobiť nadmerný príjem solí, kávy či čaju. Medzi základné príznaky dehydratácie patrí suchá pokožka, pery a taktieť tmavší moč. Koľko vody je správne počas dňa prijať? Odborníci sa zhodujú na tom, že by sme si mali vydeliť našu celkovú váhu tridsiatimi a vyjde nám, koľko litrov vody je správne počas dňa prijať.

Veľa alebo naopak príliš málo spánku

Na to, aby sme vedeli počas dňa správne fungovať potrebujeme v priemere osem hodín spánku. Jeho nadbytok, ale naopak aj nedostatok vedie k úbytku energie, podráždenosti ale aj depresiám. Počas víkendu si je potrebné dopriať aspoň hodinu navyše. Ale pozor, všetko s mierou!

Čo z toho vyplýva? Nie je všetko len o správnom výbere postele či matraca (čo zohráva samozrejme veľkú úlohu), ale je potrebné viesť aj zdravý životný štýl a telu dopriať to, čo potrebuje.