Musíme dbať na výber okien

Iste ste aj na vlastnej koži pocítili extrémne teplotné rozdiely medzi zimou a letom. Na dobrej nálade nám veľmi nepridá ani fakt, že sa prechodné obdobia akosi vytrácajú. Mierne podnebie, v ktorom žijeme je charakterizované nielen štyrmi striedajúcimi sa ročnými obdobiami. Mali by sme tu mať tak celkom príjemné prostredie, bez vysokých horúčav, tuhých mrazov, či nedostatku vlahy. Alebo týmito aspoň netrpíme tak, ako iné oblasti.

Iste Vás však zaskočí tvrdenie, že teplotné nároky na stavbu, ale najmä okná musia spĺňať prísnejšie kritériá, ako napríklad na severe, či juhu Európy. Podľa štatistík totiž priemerná teplota v zime na území Slovenska je porovnateľná, dokonca o málo nižšia ako napríklad v Nórsku. A to už je naozaj čo povedať. Pri  krajinách Škandinávie vieme pochopiť, že v zime sú tu teploty naozaj nízke. Priemer je však porovnateľný s nami, a to aj napriek rozdielnej polohe.

Zimy sú však v poslednom období skôr mierne, no oveľa viac sa zapotíme práve v lete. Už niekoľko rokov za sebou, okrem pár výnimiek, zažívame aj extrémne teploty, ktoré neraz prestupujú aj do našich domovov. Aj to je ďalší z dôvodov, prečo by sme si mali dať záležať na výbere správnych okien pre náš domov. Neraz sa totiž rozdiel medzi priemernou zimnou a letnou teplotou vyšplhá aj na viac ako 20 °C. Ak by sme do úvahy brali len najvyššiu a najnižšiu teplotu bol by rozdiel podstatne vyšší. Aj takto však získavame predstavu o tom, prečo sú nároky na naše stavby kladené tak vysoko.

Už pri výbere okien by sme preto mali brať do úvahy ich kvalitu nielen cenu. Rovnako je potrebné, aby spolu korešpondovali aj rám a počet a kvalita skiel. Je logické, že ak do lacného rámu dáme kvalitné sklá, prípadne aj ich väčší počet, môže to spôsobiť skôr problémy, ako úžitok.

Preto vyberajte obozretne a hľadajte najmä spoľahlivých výrobcov a kvalitné výrobky.