Nedovoľte banke okrádať Vás

Veľmi rýchlo sme si zvykli na klesajúce sadzby u hypoték. Týmto sa nás snažia nalákať banky na výhodné požičiavanie, no aj keď stále majú nemalé provízie a zisk z každého percenta, predsa len sa tento neblíži k ich výnosom v minulých rokoch.

Je predsa logické, že keď sme boli ochotní požičiavať si aj za vysoký úrok, banka tak získala viac. Nových klientov však potrebujú všetky, a tak sa predháňajú, ktorá z nich príde s výhodnejším úverom, či výnosnejším šetriacim produktom. Svoju „stratu“ však musia niekde dobehnúť, a práve teraz sú to poplatky za vedenie bežných účtov, či platby, ktoré využívame asi všetci.

Ide samozrejme o menšie sumy, no aj tak v konečnom pohľade za rok tak necháte v banke viac, ako doteraz. Nie všetky banky sa však uberajú týmto smerom. Asi najzásadnejšie zmeny sa týkajú najmä VÚB banky, kde napríklad konto Start Generation pre mladých od 25 do 26 rokov stúpol poplatok z 1 na 2 €. Priplatia si aj seniori, a to až o 0,40 € aj tí, ktorí pravidelne využívajú platby inkasom, či SEPA platby. Banka tiež obmedzuje počet bežných účtov. Kým v minulosti ste si mohli vybrať z piatich, a to už od 3,5€ za mesiac, po novom budete mať na výber len dva typy, a to buď za 6 alebo 9 €.

Poštová banka spoplatňuje napríklad vklady hotovosti na pobočke, ktoré boli doteraz zadarmo. Pri každom vklade, ak ho nemáte v balíku bežného účtu, si tak priplatíte 0,50€. U mBank sa zasa zmeny týkajú najmä vydávania debetných kariet, ktoré budú po novom voliteľnou súčasťou balíka služieb k bežnému účtu. Taktiež sa ruší možnosť vložiť viac ako 20% úveru hypotéky kedykoľvek a bez poplatku.

U OTP banky sa zmeny týkajú najmä vydávania výpisov z účtov, kde ceny stúpajú. Oberbank zasa zdražuje výber hotovosti na pobočke, a to z pôvodných 0,50€ až na 2,5€.

Stretnúť sa môžete s viacerými zmenami v cenníkoch, no ak nechcete zbytočne prichádzať o svoje peniaze, oplatí sa opäť porovnať jednotlivé cenníky bánk.