Nie je káva ako káva.

Určite ste premýšľali ako je možné, že káva, ktorú si pripravíte doma nie je nikdy taká dobrá ako v originálnej kaviarni.

Spôsobuje to viacero faktorov.

Prvým je, že doma zväčša používate kávu mletú. Táto je namletá niekoľko týždňov až mesiacov a tak aj v ochrannej atmosfére stráca časom svoju kvalitu. Ak chcete kvalitatívne kávu rovnakú, ako v kaviarni pripraviť aj doma, uprednostnite kávu zrnkovú a doma ju na mlynčeku na kávu zomeľte až tesne pred samotnou prípravou. Na kvalitu pripraveného nápoja má samozrejme najväčší vplyv kvalita samotnej kávy. Rozlišujeme okrem jednotlivých krajín kde sa pestuje kávovník aj zmesi. Tieto vytvárajú najmä profesionáli, pričom sa radia hodnoteniami samotných degustátorov.

Základné delenie je samozrejme na Arabicu a Robustu. Tieto sa môžu aj kombinovať a to v pomere napt. 70/30, toto zloženie obľubujú najmä Taliani.

S alchýmiou správne namiešaných kávových odrôd si však obyčajný človek hlavu lámať nemusí. Robia to všetko odborníci a na nás je len si vybrať tú správnu kombináciu. K originálne namiešaným druhom kávy je u nás žiaľ obmedzený prístup. To však neznamená, že sa na Slovensku kvalitná káva nedá kúpiť. Práve naopak. Vysokú kvalitu zaručuje napríklad káva Lavazza, ktorú bežne dostanete kúpiť v obchodoch.

Pre tých čo si chcú aj v domácom pohodlí vychutnať kávu ako z kaviarne, je samozrejme podstatné aj ako ju pripravíte. Ak sa Vaše domáce možnosti obmedzujú len na hrnček s kávou a vriacou vodou, hru vône a chuti ako od profesionála budete hľadať márne. V kaviarňach predsa majú kávovary, ktoré výbornú kávu urobia stlačením jedného tlačidla. Takýto kávová však už môžete pokojne kúpiť aj pre Vašu domácnosť. Kávovary Jura ponúkajú kvalitu pripravenej kávy s pohodlím ľahkej manipulácie. Tieto kávovary, vďaka ktorým môžete pripraviť aj kávové špeciality dostanete aj na cafepoint.sk.