Pôžičky sľubujú rýchle peniaze, treba však byť opatrný

Na našu existenciu potrebujeme peniaze a to nielen, aby sme si dopriali nadštandard, či dokonca luxus. Potrebujeme ich na zabezpečenie každodenných nevyhnutných potrieb nás ľudí. Stali sme sa tak závislými. Kedysi si človek dokázal dopestovať a dochovať značnú časť potravín. Zvyšok zasa mohol vymeniť za niečo, čo svojimi silami nedokázal vyrobiť. Dnes si všetko musíme kupovať. Aj ak máte záhradku, zväčša slúži len na trávenie voľných chvíľ, prípadne na čiastočné pokrytie Vašej spotreby zeleniny a ovocia.

Bez peňazí sa tak dnes nezaobíde naozaj nikto. O to viac pociťujeme túto závislosť, keď potrebujeme väčšiu hotovosť. Aj vďaka kríze sa šetrenie z vlastných zdrojov stalo oveľa zdĺhavejšie a namáhavejšie. Z mála dokážeme ušetriť len malú čiastku, alebo musíme šetriť oveľa dlhšie, keďže ceny tovarov a služieb neustále rastú. Dnešný konzumný spôsob života nás však núti k úplnému opaku. A tak kupujeme aj keď nemáme potrebnú hotovosť. Umožnili to samozrejme pôžičky, ktoré ponúkajú takmer na každom rohu. Týmto spôsobom si môžeme dovoliť nevyhnutné, ale dávajú aj priestor pre nerozvážnych, ktorí si požičiavaním bez premýšľania môžu spôsobiť aj nemalé problémy. Tento spôsob obstarávania si vyžaduje v každom prípade rozvahu a dobré zváženie okolností. A to nielen tých aktuálnych, ale treba myslieť aj na možné budúce zmeny. Pôžičky poskytujú banky kde síce sú prísnejšie podmienky na ich získanie, v prípade problémov však je možnosť a tiež ochota z oboch strán dohodnúť sa na najvhodnejšom riešení. S tým však netreba otáľať.

Dostupnejšie sú samozrejme pôžičky od nebankových spoločností. Tu si však treba dávať oveľa väčší pozor na podmienky v zmluve.

Ak potrebujete peniaze na bývanie, sú na tento účel určené predovšetkým hypotéky. Poskytujú väčšiu sumu a výhodné podmienky.