Prichádza daňová licencia

Ministerstvo financií pripravilo pre obchodné spoločnosti od nového roka novinku v podobe daňových licencií, ktorým sa nevyhne žiadna spoločnosť. Daňovú licenciu za rok 2014 zaplatia obchodné spoločnosti do štátneho rozpočtu po prvý krát v roku 2015. Ako vo svojich vyhláseniach uvádza sám minister dôvodom pre zavedenie tejto novej „dane“ je fakt, že viac ako 60% firiem na Slovensku má nulovú daňovú povinnosť. Jednoducho povedané, sú to firmy, ktoré sa vyhýbajú plateniu dane z príjmu.

Daňovej licencii sa od budúceho roka nevyhne žiadna eseročka ani akciovka, čiže ju bude musieť platiť každá z uvedených spoločnosti (spoločnosť s ručením obmedzeným, akciová spoločnosť), jediný, kto sa daňovej licencií vyhne sú živnostníci. Výška daňovej licencie sa vypočíta na základe viacerých faktúrov – typ spoločnosti, daňový rating a platcovstvo DPH. Predpokladá sa, že výška daňovej licencie bude okolo tisic euro.

Daňovej licencií sa nevyhnú ani firmy, ktoré sú v strate, respektíve nevykazujú žiaden zisk.  Zatiaľ však nie je jasné, čo bude s novými spoločnosťami, či aj celkom nové spoločnosti budú musieť platiť túto licenciu. Jediným pozítivom zostáva fakt, že daňovú licenciu si firma bude môcť uplatniť ako odpočítateľný výdavok.

Tip na záver: Ušetriť niekoľko stoviek euro môžu firmy aj vďaka službe virtuálne sídlo firmy, ktorú ponúka mojesidlo.sk