Rozpoznajte chrípku od prechladnutia

Chrípková sezóna je v plnom prúde, no nie vždy to musí byť to, čo do postele položí aj Vás. Chrípka a prechladnutie sa veľmi často pletie väčšine z nás. Obe sú nepríjemné, no kým prechladnutie prejde po pár dňoch, chrípka Vás môže potrápiť oveľa dlhšie.

Najdôležitejšie teda je správne liečenie, ktorým môžete skrátiť a aj zľahčiť ich priebeh, no zabrániť môžete aj oveľa závažnejším ochoreniam, ktoré sa pri nesprávnom liečení môžu vyskytnúť. Závažným je napríklad aj zápal pľúc. Naučme sa ich teda rozpoznávať.

Prechladnutie má zväčša veľmi rýchly priebeh. Jeho prvými príznakmi je nádcha a bolesť v hrdle. Ak sa objaví, tak len mierny kašeľ, ktorý mizne už o pár dní. Horúčka sa zväčša nevyskytuje, len u malých detí môže byť trochu zvýšená teplota. Pri prechladnutí nám z nosa tečie skôr vodnatý hlien, ktorý postupne hustne, no po pár dňoch vymizne sám.

Aj keď sa nám prechladnutie nezdá až také závažné, je potrebné zostať doma a chorobu vyležať. Ak však príznaky nevymiznú do jedného týždňa, je nutné vyhľadať lekára. Zrejme totiž ide o bakteriálnu infekciu, ktorú je nutné liečiť antibiotikami.

Chrípka nás zasa prepadá veľmi rýchlo. Prvé príznaky sa objavia náhle a z plného zdravia. Ak teda náhle pociťujete silné bolesti hlavy, svalov a kĺbov, hrdla, dokonca sa môže vyskytnúť aj bolesť očí je to chrípka. Pri nej môžete mať problém s prehĺtaním, ako aj so suchým kašľom. U prevažnej časti prípadov sa už od prvého dňa objavuje aj vysoká teplota a zimnica. Tieto príznaky sa počas prvých dní stupňujú.

Chrípka môže prerásť aj do závažných komplikácií so srdcom, no často je to aj zápal pľúc. Doktora treba navštíviť vtedy, ak teplota neklesá ani po pár dňoch, trpíte dýchavičnosťou, alebo pociťujete búšenie srdca. Toto ochorenie treba každopádne vyležať. Dbajte na dostatočný príjem tekutín a vysokú horúčku znižujte. Ak sa však ani po piatich dňoch necítite lepšie, navštívte svojho lekára.