Vybrať zimné pneumatiky na auto nie je veda

Zima sa blíži rýchlejšie ako cválajúci Martin na bielom koni. Už máte vybraté zimné pneumatiky? Snehové záveje, neudržiavané cesty, mokrá kaša či poľadovica. Je to tu každý rok a rok 2015 nebude žiadnou výnimkou. Aj preto je dôležité, aby ste si si vybrali správne zimné pneumatiky, ktoré vás na ceste podržia a postarajú sa o to, že tento rok odjazdíte bez nehody. Na čo si dajte pri ich kúpe pozor?

Vyberte správnu šírku pneumatík

Pri výbere zimných pneumatík vám môžu pomôcť povinné štítky, no nevyčítate z nich všetko. Zaujímajte sa o šírku pneumatík. Podľa čoho by ste si mali vybrať? Záleží od toho, kde najčastejšie jazdíte. Jazdíte hlavne v meste? Vyberte si širšie pneumatiky, ktoré dokážu lepšie odvádzať mestský kašovitý sneh, majú kratšiu brzdnú dráhu a lepšie zaberajú. A naopak, keď jazdíte v neudržiavanom teréne, je lepšie, keď si kúpite užšie pneumatiky, ktoré neprešmykujú. A ako to je s cenou? Aj lacné pneumatiky môžu byť kvalitné, je tu však jedno ale. Musia byť od špičkového výrobcu.

Vzor dezénu

Na výber máte symetrický a asymetrický dezén. Tu je opäť čas na to, aby ste rozhodli podľa toho, kde jazdíte. Do mesta je vhodnejší symetrický dezén, ktorý opäť lepšie odvádza to niečo posolené, kašovité, čo bolo kedysi snehom. Hlavne pneumatiky Michelin sú známe vďaka svojej kvalite dezénov. Nesymetrický dezén, ako ste si iste domysleli, je vhodnejší mimo mesto. Prečo? Jednak je tichší, podrží vás v zákrutách a hlavne lepšie zaberá na hlbokom snehu.

Výška profilu

V zásade platí, že na zimu sú lepšie pneumatiky s vyšším profilom.  Je to kvôli tomu, že nízkoprofilovky nie sú veľmi vhodné na slovenské cesty. A tie keď pokryje sneh, nikto nevie, aké prekvapenie sa tam ukrýva. S výškou profilu to ale nemôžete prehnať, pretože auto môže byť potom nestabilné. Dôležité je, aby ste kupovali značkové pneumatiky Barum, Michelin, Pirandelli, GoodYear či Bridgestone. Jednoducho pneumatiky od výrobcov s veľkými skúsenosťami. Za kvalitu sa oplatí priplatiť a ona vám to zase oplatí na snehu.