Hobbypredajna je tu pre domácich kutilov

Zima je už v plnom prúde, čo je cítiť aj na našich cestách. Zima je krásnym obdobím, mnohí ju máme veľmi radi, a to práve preto, že v tomto období sú aj Vianoce. Ale so zimou nám pribúdajú, hlavne tým, čo bývame v rodinných domoch a musíme si ho sami vykurovať, aj starosti. Niektorí síce majú plynové či elektrické vykurovanie, ale mnohí uprednostňujú krb, kachlovú pec či kachle. Pokiaľ máme krb, nesmieme zabudnúť ani na kúpu kvalitného krbového náradia, ktoré sa nám určite zíde.

Ak teda vykurujeme našu domácnosť drevom, zaiste sa nám zíde aj štiepačka na drevo. Ako teda vybrať dobrú štiepačku na drevo? V podstate sa u štiepačiek využívajú dva princípy štiepania. Prvý, ktorý je zároveň aj najbežnejší je ten, keď sa drevo štiepa robustným klinom, ktorý sa vráža pod veľkým tlakom do dreva za pomoci elektro-hydraulického systému. Zvyčajne je klin dlátovitý alebo krížový, štvrtí guľatinu v jednom kroku. Zaujímavou alternatívou pre užívateľov, ktorí nemajú prístupný zdroj energie, sú štiepačky s manuálnym pohonom.

Druhý princíp je založený na rýchlom otáčaní kužeľovitého tŕňa so závitom, ktorý sa zavŕta do dreva, rýchlo ho štiepi alebo trhá. Prináša so sebou hneď dve nevýhody. Jednou je, že môže tŕň uviaznuť v dreve. Ak teda plánujete kúpiť takúto štiepačku, je dôležité, aby mala možnosť rezervného chodu. Druhou nevýhodou je bezpečnosť, hrozí namotanie sa odevu na klin. Je možné tomu zabrániť vhodným odevom. Tento druh štiepačky je však u domácich majstrov veľmi obľúbený, keďže je jednoduchá a ľahká na konštrukciu.