Získajte viac priestoru správnym prispôsobením skríň

Odkladací priestor je jednou z najpodstatnejších súčastí spálne, chodby, ale aj kuchýň, preto je na popredných miestach dôležitosti riešenia bytu, či domu každého z nás. Keďže potrebujeme vždy nájsť správny pomer medzi miestom na odkladanie našich vecí a priestorom pre život, správne prispôsobenie skríň v byte je tým rozhodujúcim faktorom.

shutterstock_182860121

Správne miesto

Ak prvý krok si musíte určiť presné miesto pre skriňu a zamerať maximálny priestor pre jej položenie. V tomto prípade vedľa polohového priestoru je nutné odmerať i výšku stropu, čo je najčastejšie problematické v nižších izbách, či pri zníženom strope. Rovnako veľa priestoru nad skriňou by sa dalo taktiež využiť, preto popremýšľajte o čo najviac zapadajúcom nabýtku do Vami určeného miesta, aby ste ponechali minimum nevyužiteľného priestoru. Ak sa jedná o netradičné miesto, je vhodné popremýšľať nad vstavaným variantom.

Dvere na skrini

Samotné dvere zohrávajú taktiež podstatnú úlohu. Ak musíte počítať s menším priestorom čelom k skrini, bude vhodné miesto klasických dverí využívať vysúvací variant, ktorý umožní i pri otvorení pohyb pred ňou. Ak máte naopak problém s priestorom po bokoch skríň, nie je nad čím uvažovať a pri klasických dverách sa budete rozhodovať či jedny celé, alebo radšej dvojdverové, prípadne otvorené skrine s poličkami sú pre Vás najideálnejšie.

Zrkadlo na skrini

Doplnkom, ktorý môže tiež zvýrazniť pocit z priestoru v izbe je práve zrkadlo, často umiestnené uprostred skrine, prípadne na dverách. Býva najčastejšie využívané v malých miestnostiach, pretože opticky dokáže navodiť pocit zväčšujúceho sa priestoru. Napriek tomu sa zistilo a dodržiava feng šuej pravidlo, podľa ktorého nie je vhodné zrkadlo v spálni (aj keď viacero ľudí ho práve tam má). Podľa neho nie je vhodné pre odraz postele a spiaceho človeka v nej. Taktiež k pravidlám patrí, aby nebolo postavené proti oknu.

Rozloženie skrine

Najideálnejšie v tomto prípade je z každého niečo. Skriňa by mala obsahovať police, závesné možnosti, či jednoduché priestory pre uloženie akýchkoľvek ďalších vecí. Tu musíte nájsť rovnováhu medzi Vašimi potrebami a rozložením v rámci skríň, teda či chcete čo najviac políc pre zložené šatstvo (podľa počtu komínkov, ktoré budete potrebovať), alebo potrebujete priestor pre vešiaky, kde budú visieť obleky, či iné dlhšie šatstvo, alebo či miesto využijete najčastejšie pre sezónne veci. Zásuvky by taktiež nemali chýbať pre viaceré drobnosti z praktického dôvodu. Práve tam menšie veci nájdete najlepšie na prvý pohľad ako šperky, dokumenty, či doplnky oblečenia ako kravaty, alebo spodné prádlo.

Ak si premyslíte všetky tieto aspekty ideálneho rozloženia miesta, veríme že Váš byt, či dom bude dokonale usporiadaný s maximalizáciou priestoru ako pre ukladanie, tak i pre Váš bežný život.